• 09353330136
 • بلیط چارتی به چه معناست؟

  بلیط چارتر

  بلیط چارتری چیست؟

  اگر تا به حال برای سفر و گشت و گذار به شهرهای دور از تور و بلیط هواپیما استفاده کرده باشید حتما کلمه «چارتر» به گوشتان خورده است. اصطلاحی که آژانس های مسافرتی زیاد از آن استفاده می کنند و زمانی که قصد خرید بلیط هواپیما داشته باشید با آن روبرو می شوید. در این پست می خواهیم درباره بلیط چارتر حرف بزنیم تا اگر خواستید از آن استفاده کنید بدانید که چه جور بلیطی است،فول تیکت را همراهی کنید.

  چارتر یعنی چه؟

  چارتر یعنی اجاره کردن هتل، قطار، هواپیما و … به صورت دربست، اما در ایران کلمه چارتر بیشتر برای بلیط هواپیما به کار می رود. بیشتر وقت ها آژانس های مسافرتی بلیط هواپیما به مسیرهای پر رفت و آمد را به صورت عمده می خرند تا نسبت به خرید تک هزینه کمتری دهند. شما نمی توانید خودتان به ایرلاین بروید و درخواست بلیط چارتر دهید برای خرید آن ها باید به آژانس ها و شرکت های چارتر کننده بروید. همه و یا قسمتی از مسیرهای هوایی پر رفت و آمد توسط شرکت های چارتر کننده و آژانس ها اجاره می شود و از این به بعد این شرکت چارتر کننده (نه ایرلاین) است که این بلیط ها را قیمت گذاری می کند. برای همین است که قیمت این بلیط ها متغیر است و ممکن است در داخل هواپیما مسافری را ببینید که همان بلیط شما را با نصف قیمت خریده است. این اتفاق زمانی می افتد که روز پرواز نزدیک باشد اما شرکت چارتر کننده تعدادی از بلیط هایش فروش نرفته باشد در این جاست که برای جلوگیری از ضرر بیشتر بلیط ها را ارزن تر می دهد تا بتواند آن ها را بفروشد. پس اگر می خواهید به مسیرهای پر رفت و آمدی مثل تهران – مشهد بروید ممکن است بتوانید بلیط ارزان چارتر تهیه کنید.

  در زمان تعطیلات و روزهای پیک سفر از آن جایی که تعداد مسافران زیاد هست نمی توان بلیط چارتر ارزان پیدا کرد حتی در این روزها به دلیل افزایش تقاضا قیمت این بلیط ها گران تر هم می شود.

  استفاده از بلیط چارتر چه مزایا و معایبی دارد؟

  مهمترین مزیت این بلیط این است که اگر کمی صبر داشته باشید و بگردید می توانید بلیط ارزان پیدا کنید. آژانس ها در سایت های مختلفی درباره بلیط های چارتر خود اطلاع رسانی می کنند تا بتوانند آن ها را تا روز سفر به فروش برسانند. می توانید با کمی جست و جو سایت هایی را پیدا کنید که لیست پروازهای چارتری را به طول کامل دارند. یکی از معایب استفاده از این بلیط این است که اگر این بلیط را بخرید اما ناگهان اتفاقی بیفتد و دیگر نخواهید که به سفر بروید نمی توانید این بلیط را پس دهید و بلیطتان سوخت می شود. یکی دیگر از معایب این بلیط این است که برای کودکان هیچ تخفیفی وجود ندارد و هزینه بلیط آن ها با بزرگسالان یکی است. برای آشنایی با قانون و مقررات چارتر اینجا را کلیک کنید

  نکته ای که باید در نظر گرفت این است که پرواز چارتر با هواپیمای چارتر فرق دارد؛ هواپیمای چارتر اندازه کوچکی دارد، لوکس است و کمتراز ۱۰ نفر مسافر را جابجا می کند.